2017. február 13., hétfő

Miért az eritrit a tuti édesítőszer?




Már jó ideje csak eritritet használunk sütéshez, főzéshez, de azt tapasztalom, hogy sok ismerős szándékosan elzárkózik előle, bár a kérdésre, hogy miért is, nem tudják a választ. Én megmondom őszintén, használtam, mert elterjedt róla, hogy nulla kalóriás és hogy milyen egészséges (és de jó, hogy sok sütit ehetek :):):), de hogy mi is valójában az eritrit, fogalmam sem volt. Utánaolvastam :)

"Az eritritol olyan természetes édesítőszer, amelyben alig van kalória, amelynek nincsenek mellékhatásai, viszont az íze pont olyan, mint a cukoré, vagyis rendelkezik annak összes előnyével, annak összes hátránya nélkül. Túl szép, hogy igaz legyen?

Mi az eritritol?

Az eritritol az ún. cukoralkoholok osztályába tartozóvegyület. Ezek a molekulák valamilyen szénhidrát, illetve alkohol hibridjei - nem tartalmaznak etanolt, így nem okoznak részegséget.
Sokféle cukoralkohol létezik. Ezek megtalálhatók olyan természetes élelmiszerekben, mint a gyümölcsök, de különböző "cukormentes" készítmények adalékanyagaiként is ismertek.

A cukoralkohol molekulák felépítésüknek köszönhetően rendelkeznek azzal a képességgel, hogy stimulálják a nyelvünknek az édes íz érzékelésére szolgáló receptorait. A legismertebb cukoralkoholok közé tartozik a xylitol, a szorbitol és a maltitol is.
Az eritritolt glukóz erjesztésével állítják elő egy speciális élesztőgomba segítségével.

Ám az eritritol sokmindenben eltér a többi cukoralkoholtól:

  • kevesebb benne a kalória: a normál asztali cukor grammja 4 kalóriát tartalmaz, a xilitol 2,4-et az eritritol pedig mindössze 0,24-et. Vagyis az eritritol kalóriatartalma mindössze 0,6%-a a cukorénak, az édesítő hatása viszont annak kb. 70%-a.
  • Speciális kémiai felépítésének köszönhetően az eritritolt a szervezetünk nem bontja le. gyakorlatilag úgy megy át a testünkön, hogy nincsenek káros metabolikus hatásai, mint a túlzott cukorfogyasztásnak és nem okoz emésztési problémát, mint a többi cukoralkohol.
  • Az eritritol nem emeli meg a vércukor- és inzulinszintet - Az emberi test nem rendelkezik az eritritol lebontásához szükséges enzimmel: bekerül a véráramba, majd a vizelettel együtt kiürül a szervezetből. Egészséges embernél az eritritol nem változtatja meg sem a vércukor-, sem az inzulinszintet, ahogy nincs hatással a koleszterinre, a trigliceridre vagy egyéb biomarkerre sem.
  • Az eritritol nem táplálja a szájüregben élő baktériumokat. - A cukor egyik mindenki által ismert és elismert káros mellékhatsa a szájhigiéniával és a fogazattal kapcsolatos - vagyis azzal, hogy fogszuvasodást okoz, valamint elősegíti a foglepedék képződést, ugyanis a szájban élő káros baktériumok a cukorból nyerik energiájukat, amit azután arra használnak, hogy a fogzománcot erodáló savakat termeljenek és válasszanak ki nagy mennyiségben.
  • Az elfogyasztott eritritol 90%-a, változatlan formában a vizelettel kiürül a szervezetből.

Mindent összevetve az eritritol kifejezetten biztonságos édesítőszernek mondható. Állatkísérletekben többszörösen vizsgálták annak esetleges metabolikus, illetve toxikus hatásait, ám az eredmény minden esetben az volt, hogy az eritritolnak még nagy mennyiségben történő fogyasztása esetén sincs egészségkárosító hatása." (www.tenyek-tevhitek.hu)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése